Lacrosse

Congratulations, 2019 State Runnerup!

Season Record 19-4

Varsity Roster

# Name Grade
1 Tucker Swinerton 10
2 Grant Laman 12
3 Matthew Church 11
4 Antonio Dominguez 10
5 Jakob Stein 11
6 Peirce Griffith 11
7 Matthew Chrupcala 10
8 Kyle Engel 12
9 Dante DelPozzo 11
10 Gunnar Martinez 12
11 Allen Stotler 12
12 Cooper Scully 10
13 Antonio Sanes 11
14 Brock Gonzalez 12
15 Joseph Harrington 11
16 Chase Garey 9
17 Zachary Mesa 9
18 Per Walter Hugo Kristofersson 12
19 Benjamin Fraser 11
20 Nicolas Yovino 12
21 Kameron Katsch 10
23 Jared Chenoy 10
24 Nicholas Whitelock 12
25 Jake Michaud 11
26 Zachary Elsheikh 10
27 Lucas Gauch 12
28 Christopher Nosowicz 11
29 Dylan Wetzel 11
30 Gabriel Fernandez 10
31 Jacob Urbano 9
32 Walter Lamon V 9
33 Samuel Whitaker 10
34 Oliver Zigel
35 Noah Lusk 11
36 Trace McDonald 9
37 Evan Cumella 10
38 Derek Wingo 11
40 Zachary Weinstein 12

Varsity Schedule

Opponent Date Location Score
Preseason Cardinal Mooney, Canturberry Prep
vs.
Plantation
Plantation 19-0
vs.
Douglas
STA 22-9
vs.
Piper
Piper 1-0
vs.
South Plantation
South Plantation 17-0
vs.
Lake Highland Prep
STA 12-9
vs.
American Heritage
STA 11-7
vs.
Oxbridge Academy
STA 8-14
vs.
Viera
STA 18-5
vs.
Lake Mary
Lake Mary High School 10-4
vs.
Western
STA 22-7
vs.
Loyola Blakefield, MD
STA Canceled
vs.
Columbus
Columbus 11-4
vs.
Massapequa, NY
Massapequa, NY 4-14
Locust Valley HS, NY
12-6
vs.
University School
STA 19-7
vs.
Cypress Bay
STA 19-1
vs.
Jupiter
Jupiter 11-13
vs.
DISTRICTS, South Plantation
University of Florida 17-3
vs.
Districts, American Heritage
University School 16-3
vs.
Region Quarterfinal, Pine Crest
19-7
vs.
Region Semifinal, St. Andrews
STA 13-12
vs.
Region Final, Gulliver
Gulliver 10-3
vs.
Bishop Moore, State Semifinal
STA 13-12 OT
vs.
Ponte Vedra HS, State Championship
Boca Raton 7-19

JV Roster

# Name Grade
1 Christian Silva 9
2 Walter Lamon V 9
4 Harrison Gottlieb 10
5 Joshua Corsover 9
6 Ryan Hauser 9
7 Kai Miyamoto 9
8 Nicholas Cash 9
9 Chance Marrero 11
10 Parker Denahan 9
11 Michael Milanes 9
12 Trace McDonald 9
13 Shane Galt 10
15 Marco Lucarini Garces 11
16 Andrew Nadler 10
17 Kaden Sobolewski 10
18 Christian Sordo 9
19 Christian Podwika 9
20 Grant Rodriguez 9
21 Matthew Burris 9
24 Robert Gazzano 10
25 Jack Wojtowicz 9
27 Kade Wehby 10
28 Giovanni D'Auria 9
35 Colin Schindeler 9
38 Jonas McCall 10
Reece Rudd 9

JV Schedule

Opponent Date Location Score
vs.
Ransom Everglades
STA 17-1
vs.
Douglas
STA
vs.
Ransom Everglades
Ransom Everglades 17-1
vs.
Oxbridge Academy
STA 14-2
vs.
Viera
STA 17-1
vs.
Western
STA 18-3
vs.
Columbus
Columbus 16-4
vs.
Belen Jesuit
STA 13-5
vs.
Columbus
Columbus Canceled
vs.
Jupiter
Jupiter 9-1